
Programistok 2018
Dlaczego Programistok odbywa się tylko raz w roku? Super prelekcje, warsztaty, masa zakręconych ludzi, beforek, afterek i wiele, wiele innych. W tym poście postaram się przedstawić podsumowanie tego wydarzenia.
Warsztaty – Przepis na DDD, BDD, CQRS i Event Sourcing
Całość zaczęła się piątkowymi warsztatami z DDD poprowadzonymi przez Michał Komorowskiego i Rafał Maciąga. Spora dawka wiedzy, ćwiczenia w grupach, duża wiedza i doświadczenie prowadzących – czego chcieć więcej? Pomimo drobnych problemów technicznych – typowy problem „dziwne, u mnie działa”, a u niektórych osób nie, same warsztaty oceniam na plus. Mam nadzieję, że za rok ta formuła także zostanie wykorzystana.
Before party
Odbyło się w białostockim oddziale firmy Software Hut tego samego dnia co warsztaty. Jedzenie, pizza, napoje różnej maści i mocy, i co najważniejsze – ludzie, z którymi można było porozmawiać w niezobowiązującej atmosferze. Było super oraz mam nadzieję, że tak samo będzie za rok.
Konferencja
Czas przejść do głównej części – czyli do samej konferencji. Po rejestracji uczestników i wstępie poprowadzonym przez wspaniałych konferansjerów – Maksa i Nelę nadszedł czas na pierwsze wystąpienie.
Dane, dane, wszędzie dane. Co każdy wiedzieć powinien na ich temat
Najpierw na scenie pojawił się Damian Widera z prelekcją na temat danych, chmur i jezior. Podczas swojej prezentacji przedstawił podstawy przetwarzania dużych ilości danych z pomocą Azure Data Lake oraz innych technologii chmurowych.
Flutter – jak stworzyć piękną aplikację w godzinę?
Następnie na scenie pojawiła się Paulina Szklarska z wystąpieniem na temat Fluttera. W ciągu 45 minut pokazała jak w prosty i przyjemny sposób można stworzyć cross-platformową, wydajną i wspaniale wyglądającą aplikację mobilną przy pomocy nowego frameworka od wujka Google’a, czyli Fluttera.
Requirements & BDD: The lost art of analysis and acceptance scenarios
Kolejne wystąpienie uważam, za najlepsze wystąpienie całej konferencji. Jakub Nabrdalik w przeznaczonym mu czasie pokazał, że rolą współczesnego programisty jest nie tylko bycie klepaczem kodu, ale też analitykiem i architektem. Przybliżył słuchaczom jak można poradzić sobie z pełnieniem tych jakże odmiennych ról. Ponadto opowiedział o Test i Behaviour Driven Development, wskazał typowe błędy przy stosowaniu tych podejść oraz jak je poprawnie stosować. A to wszystko zostało wspaniale okraszone dozą celnie dobranych żartów, anegdotek i historyjek.
Lightning talks
Po przerwie obiadowej nadeszła pora na lightning talki. Pomimo wstępnie zapowiedzianych 9 wystąpień, na scenie pojawiło się aż 11 osób – w tym ja ;). Pełną listę zamieszczam poniżej.
Najbardziej w pamięć zapadło mi wystąpienie Rafała Camlet pod tytułem VimOświecenie. Podczas swojego krótkiego wystąpienia Rafał przedstawił nam jakim wspaniałym narzędziem jest Vim…
Oraz dlaczego nie warto go używać.
Ponadto jako trzeci wystąpiłem ja sam z przezentacją na temat Azure SignalR Service. Udało mi się wyrobić w czasie i pokazać wszystko co przygotowałem. Wzystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat informuję, że post rozwijający moje wystąpienie jest już w przygotowaniu. Stay tuned!
Kiedy od softu zależy ludzkie życie – o systemach safety-critical
Wielu programistów przyzwyczaiło się już, że w sofcie są błędy. Ich skutkami są narzekania klienta, trochę problemów na produkcji, trochę strat finansowych firmy, itp. A co gdyby od błędów w oprogramowaniu zależałoby ludzkie życie – czy wtedy tak samo podchodziliśmy do usterek w kodzie? Maciej Gajdzica podczas swojej prezentacji przedstawił kulisy pracy z systemami safety critical. Przybliżył charakterystykę wymagań, specyfikacji i implementacji takich systemów. Wskazał rozwiązania jakie stosuje się w takich systemach do minimalizacji błędów. Pokazał, że błędny kod nie tylko może spowodować utratę pieniędzy, ale też zdrowia lub życia.
Programowanie funkcyjne: rozpal na nowo programistyczną pasję!
Niemal wszyscy programiści znają świat obiektów i referencji. Jednakże często zapominają, że istnieją inne światy, m. in. świat funkcyjny. Miłosz Piechocki pokazał jak można w językach obiektowych stosować rozwiązania ze świata języków funkcyjnych do rozwiązywania problemów.
Engineering architecture
Na sam koniec na scenie pojawił się Kuba Kubryński. Opowiedział tym jak tworzyć dobrą architekturę aplikacji, jak określić czy spełnia ona swoje założenia.
After party
Rozpoczęcie imprezy wszystkim obecnym umilili Dziemian z Korsanem, śpiewając wszystkie programistokowe hity. Tak jak na before party można było się wyluzować, porozmawiać z innymi uczestnikami programistoku oraz organizatorami.
Tak jak wspomniałem na początku, żałuję, że to wydarzenie odbywa się tylko raz w roku. No cóż, nie można chyba mieć wszystkiego. W międzyczasie zamierzam wykorzystać obfitość białostockich grup i meetupów – nie tylko jako słuchacz 😉 .