
Jak założyłem bloga
W końcu podjąłeś decyzję o założeniu bloga. Ale teraz rodzą się pytania – jak mam to zrobić? Poniżej przedstawiam case study założenia niniejszego bloga.
Domena
Na początek zastanowiłem się nad domeną, czyli poniekąd adresem wpisywanym w przeglądarce pod jakim ludzie będą mogli mnie znaleźć. Po wybraniu konkretnej nazwy sprawdziłem czy nie jest przypadkiem już zajęta na whois.com. Następnie postanowiłem sprawdzić wyniki wyszukiwania w Google, czy przypadkiem wybrana nazwa lub frazy/wyrazy z jakich się składa nie kojarzą się z innymi znanymi stronami. Chciałbym tu jednak zaznaczyć, że jeśli dopiero zaczynasz blogować lub traktujesz bloga jako swoisty prywatny pamiętnik to warto się zastanowić, czy na pewno potrzebujesz konkretnej domeny. Niemal każdy dostawca hostingu pozwala na postawienie strony na darmowym adresie np. nazwabloga@azurewebsites.com. Jeśli jednak potrzebujesz unikatowego adresu to możesz go wykupić u każdego rejestratora domen. Ja osobiście wykupiłem domenę na webio.pl z bardzo prostego powodu – dla uproszczenia konfiguracji dns wykupiłem domenę u mojego dostawcy hostingu.
Hosting
Po przejrzeniu opinii w internecie wybrałem wspomniane wcześniej webio.pl. Pozwala ono na wybraniu planu testowego na dwa tygodnie (te same feature’y jak plan podstawowy) co idealnie nadaje się na początek. W chwili pisania tego posta wykorzystuję jeszcze plan testowy, ale z pewnością po jego zakończeniu wykupię plan podstawowy.
Platforma
Oczywiście WordPress. Powody:
- Masa szablonów – darmowych jak i płatnych
- Prostota konfiguracji
- Masa wtyczek zapewniających wszystkie podstawowe funkcjonalności jakich potrzebuję (filtr spamu, Google Analytics, itp.)
- Darmowy
Poniższe punkty odnoszą się bezpośrednio do hostingu na webio.po. U innych dostawców mogą wyglądać inaczej.
Certyfikat
W skrócie służy on poświadczeniu wiarygodności domeny. Webio pozwala na zainstalowanie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt co wykorzystałem. Let’s encrypt webio instalacja
HTTPS
Dodałem także przekierowywanie na https: Przekierowanie https webio
Konfiguracja WordPress
Nie będę tu już jej omawiał z bardzo prostego względu – na internecie jest mnóstwo poradników jak to zrobić. Na początku nie warto przejmować się zbytnio szablonem i wyglądem strony – co z tego, że nasz blog będzie wyglądał zaje****** skoro nie będzie na nim żadnych treści?
Dlatego też najpierw warto zająć się pisaniem, a potem wyglądem strony.